Czy warto zakupić samochód elektryczny?

Czy warto zakupić samochód elektryczny?

brak ocen

Pojawiająca się w mediach narracja o skończeniu się zasobów paliw samochodowych staje się coraz bardziej prawdopodobna. Wiele osób z tego powodu decyduje się na zmianę pojazdu na elektryczny. Przynosi to jeszcze sporo innych pozytywów, chociażby mniejsze obciążanie środowiska. Czy auto na prąd to dobry wybór dla każdego?

Samochód elektryczny – czy to przyszłościowe rozwiązanie?

Powstanie marki Tesla było ponoć podyktowane zakończeniem programu prób samochodu elektrycznego EV1 przez General motors. Były one wydzierżawione w ramach procesu dopracowywania produktu w latach 1996 - 1999. W roku 2002 samochody powróciły do koncernu, a tam uległy zniszczeniu. Popularne w tym czasie były teorie, że to przemysł naftowy wpłynął na zabicie pomysłu EV1. Tesla ma być odpowiedzią sugerującą, że samochody elektryczne mają sens.

W tym momencie w ciągu roku wyprodukować można ich około 300 tys. Tesle produkowane są w trzech warsztatach na terenie USA. Zatrudnionych w firmie jest prawie 38 tys. pracowników. Koncern stara się na własną rękę produkować komponenty istotne do produkcji samochodów. Analogicznie wyglądały początki działalności Henry’ego Forda. Z tego powodu Elona Muska (współzałożyciela Tesli) porównuje się właśnie do Henry’ego Forda.

Jak rozwinął się rynek samochodów elektrycznych?

Dziewiczym samochodem spod skrzydła Tesli był model Roadster. Jako pierwowzór dla tego modelu użyto elektryczny samochód AC Propulsion tzero. Zastąpiono w nim ołowiowe akumulatory litowo-jonowymi. W dalszym czasie po nawiązaniu współpracy z Lotusem użyto elementy modelu Lotus Elise do skonstruowania nadwozia dla Roadstera. W 2008 roku samochód trafił na taśmę produkcyjną.

Gotowe nadwozie od Lotusa zaopatrzono w elektryczny napęd. Tak zbudowany pojazd pokonał 501 km na jednym ładowaniu, pobijając tym samym rekord świata w zasięgu seryjnych samochodów elektrycznych. W 2010 roku Roadster zwyciężył jako pierwszy samochód elektryczny w rajdzie Monte Carlo Alternative Energy Rally.

W 2014 roku w ofercie koncernu pojawił się model S, w 2015 SUV o oznaczeniu X, a w roku 2016 model klasy średniej oznaczony trójką. Ostatni na początku oznaczony miał być literą E. Nie zgodził się na to Ford, który literą E oznacza serię swoich furgonetek. 3 w nazwie modelu jest kompromisem. Do gremia samochodów Tesli dołączyć miał dodatkowo olbrzymi SUV o oznaczeniu Y. Nazwy zestawione razem miały składać się w napis “S3XY” wyglądający niezwykle podobnie do rozpowszechnionego w popkulturze określenia SEXY. Budzić może to skojarzenie, że takie właśnie są samochody elektryczne.

Jakie są prognozy dla samochodów elektrycznych?

Tesla pragnąc się rozwijać, swoje auta proponuje początkowo bogatym klientom. Po dopracowaniu i rozwoju technologii obmyślana jest produkcja modeli w bardziej osiągalnych cenach. Jest to strategia bliźniaczo podobna do działań Henry’ego Forda w startowych latach aktywności jego marki.

Samochody spod szyldu Tesli sprzedawane są poprzez stronę internetową jak również sieci placówek koncernu. Nie można ich nabyć od niezależnych dealerów. Elon Musk planował w 2018 roku uproszczenie procesu zakupu Tesli. Ma się on docelowo odbywać poprzez zatwierdzenie na stronie internetowej. Niepotrzebne mają być w związku z tym umowy sprzedaży.

Samochody na prąd zmieniły świat, lecz Tesla wciąż się nie zatrzymuje. Funkcja autopilota ma rozwinąć się na tyle, że nowe modele pozwolą na całkowitą autonomiczną jazdę. Jest to dla niektórych ekscytujące, a innych może przerażać. Niezależnie do której grupy należysz, trzeba przyznać, że jest to dowód na niesamowity rozwój technologiczny ostatnich lat.

Tagi
Artykuły użytkownika
Dodaj komentarz
Komentarze

Moim zdaniem każdy niedługo takim będzie jeździł.

  • 0
  • 0
Podobne artykuły
Fotelik dla dziecka - wszystko co musisz wiedzieć
Komentarzy:1
brak ocen