Dipy a boostery do karpiowania – jaka jest między nimi różnica?

Dipy a boostery do karpiowania – jaka jest między nimi różnica?

brak ocen

Karpiowanie wiąże się z koniecznością stosowania odpowiednio dobranej zanęty skłaniającej ryby do rozpoczęcia żerowania oraz przynęty, której podjęcie umożliwi wędkarzowi połów. Rodzaj podawanego w tym celu pokarmu jest istotny niezależnie od wybranej metody i typu akwenu oraz pory dnia. Sposobem na zwiększenie atrakcyjności używanych substancji będzie skorzystanie ze skoncentrowanych aromatów w postaci boosterów lub dipów.

Czym są boostery wędkarskie?

Boostery nazywane dopalaczami to płyny przeznaczone do wzbogacania aromatu zanęty – kulek zanętowych albo pelletu wędkarskiego. Zawierają one związki uwalniające dany zapach, który może przenikać do podawanego pokarmu i wzmacniać efekt jego stosowania. Funkcją boostera jest więc pokrycie zanęty warstwą skoncentrowanych atraktorów i szybkie uwalnianie składników smakowych i zapachowych. W tym celu do tworzenia boosterów wędkarskich wybiera się bazy o znacznej lepkości, które będą mogły dobrze przylegać do kulek albo pelletu. W zależności od warunków można wykorzystywać wyroby zawierające rozmaite atraktory. Dużą popularnością cieszą się aromaty owoców (truskawka, pomarańcza, brzoskwinia czy ananas), a także zjełczałego tłuszczu, sfermentowanej kukurydzy albo mięsa oraz wszelkie zapachy „rybne” np. kiszony śledź czy skorupiaki: krab lub kryl. Wiele boosterów najlepszych wytwórców jest na tyle uniwersalnych, że może być używanych z powodzeniem również jako klasyczne dipy.

Czym są dipy wędkarskie?

Dipy wędkarskie to płynne substancje aromatyzujące, które są wykorzystywane do wzmacniania smaku i zapachu przynęty. Ich zadaniem jest długotrwałe podkręcenie zapachu, muszą mieć możliwość wniknięcia w strukturę przynęty i wolniejszego uwalniania. Z reguły mają one więc niewielką lepkość, dzięki czemu przynęta może nimi dobrze nasiąknąć w możliwie krótkim czasie. Dipy będą więc miały wyższy poziom nasycenia atraktorami, a baza musi stosunkowo wolno wietrzeć oraz mieć zdolność do swobodnego przesiąkania do wnętrza przynęty. Firmą, która specjalizuje się w produkcji i sprzedaży przynęt, zanęt oraz boosterów jest sklep karpiowy RK Baits. Oferuje on sprawdzone kulki karpiowe oraz pellet wędkarski najwyższej jakości różnych typów, w tym klasyczny feederowy oraz przeznaczony do połowów z zastosowaniem metody.

Tagi
Artykuły użytkownika
Dodaj komentarz
Komentarze

Brak komentarzy

Podobne artykuły

Brak artykułów