Dlaczego warto zadbać o ogród wokół domu?

Dlaczego warto zadbać o ogród wokół domu?

brak ocen

Nad projektem ogrodu warto zatrzymać się nieco dłużej i nie pozostawiać tej kwestii samej sobie. Na rynku istnieją specjalne firmy lub indywidualni projektanci, które specjalizują się w architekturze krajobrazu. Z usług tego typu warto skorzystać kiedy dysponuje się nietypową działką — o oryginalnym kształcie, czy wielkości, ale także wtedy gdy brakuje doświadczenia niezbędnego do aranżacji otoczenia domu. 

Do czego służy ogród wokół domu?

Ogród stanowi zacisze, swobodną przestrzeń, prywatny azyl, do jakiego możemy uciekać w celu zrelaksowania się, rekreacji oraz również zabawy. W zależności od wielkości, położenia i zaaranżowania działki, ogród może spełniać rozmaite funkcje. Zagadnienia te czasem podyktowane są przymusem.

Posiadłość położona na stromym terenie zazwyczaj wiąże się z nachyloną działką, nieraz jednakże wynikają jedynie z osobistych preferencji. W grę wchodzi tu zatem projektowanie ogrodów, jakie staje się coraz popularniejszą dziedziną. Ludzie lubią ładną i estetycznie zorganizowaną przestrzeń, a fach projektanta ogrodowego staje się identycznie powszechny, co klasyczny projektant wnętrz.

Czy jednakże usługi takiej osoby mogą pozostać uznane za konieczność, czy pozostają właściwie w zakresie luksusu, na który decydują się wyłącznie ci, którym szczególnie zależy na estetycznym oraz funkcjonalnym ogrodzie? Najwyższy czas odpowiedzieć sobie na te pytania!

Co wziąć pod uwagę przy projektowaniu ogrodu?

Właściwie zorganizowany ogród to dużo więcej aniżeli tylko kawałek ziemi obrośnięty trawnikiem. Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, niemniej jednak za poprawnie zaprojektowanymi ogrodami kryje się szczegółowe planowanie, które nakierowane jest na to, by przynosić optymalne wyniki.

Pod wieloma względami projektowanie ogrodów jest dziedziną o wiele bardziej wymagającą od planowania wnętrz, ponieważ występuje tu niesłychanie silny czynnik losowy. Mianowicie, nie da się w pełni przewidzieć tego, w jaki sposób wzrastają rośliny, jakie stanowią koronny komponent niemal każdego ogrodu. Poza tym uwzględnić tu trzeba liczne elementy zewnętrzne, jakie na taki ogród będą oddziaływać — wiatr, deszcz, zmiany temperatury, a nawet zwierzęta są w stanie o wiele ograniczyć zakres materiałów, które w projektowaniu ogrodu się stosuje.

Z jakimi ogrodami można się najczęściej spotkać?

Odwołując się do najbardziej popularnego podziału ogrodów, można wymienić tu dwa warianty, które do dziś wybierane są jako wzór przy projektowaniu ogrodów:

  • Ogród francuski — specyficzny, symetryczny i równo przycięty ogród, w którym udział ludzkiej pracy jest wyraźnie widoczne. Mając swoje początki w barokowych pałacach, kojarzy się on z bogactwem i dostojeństwem, inspirując dużo ze współczesnych ogrodów. Styl ten najlepiej prezentuje się w wypadku działek o większej powierzchni.
  • Ogród angielski — jest to całkowicie odmienne podejście, jakie w mniejszym stopniu nakierowuje wzrost roślin, nadając jego przestrzeni iluzję dzikości. Chociaż prowadzenie takiego ogrodu ma prawo wydawać się o wiele łatwiejsze, to w dalszym ciągu należy o niego dbać, by nie przeistoczył się w zwykłe zarośla.

Czy samodzielne zaprojektowanie ogrodu jest proste?

Wiele osób zadaje sobie zapewne pytanie, czy warto samemu zaprojektować swój ogród i wykonać wszelkie prace związane z zasadzeniem roślin. Oczywiście jest to jedna z opcji, która przyniesie pewną oszczędność.

Powstaje jednak pytanie, czy posiadamy odpowiedni pomysł i czy potrafimy bezbłędnie wdrożyć go w życie. Często wymiar działki przy domu jest spory i zagospodarowanie takiej powierzchni może wiązać się z trudnościami. Profesjonalny architekt posiada doświadczenie — zaplanuje więc projekt od podstaw, rozwieje wszelkie wątpliwości podczas planowania, a także pomoże w realizacji prac.

 

 

Tagi
Artykuły użytkownika
Dodaj komentarz
Komentarze

Dbanie o ogród jest moją największą pasją, a ten artykuł jeszcze bardziej mnie w tym utwierdza, że warto się nim zajmować.

  • 0
  • 0
Violetta Duda

Na co dzień pracuję w biurze i tylko marze aby wrócić do domu, a gdy jest ciepło spędzam czas w moim ogrodzie.

  • 0
  • 0
Podobne artykuły
Co powinieneś wiedzieć o panelach podłogowych
Komentarzy:0
brak ocen
Które rolety okienne warto wybrać?
Komentarzy:0
brak ocen
Ile kosztuje remont mieszkania?
Komentarzy:1
brak ocen