Dywaniki samochodowe - wszystko co należy wiedzieć o ich wyborze

Dywaniki samochodowe - wszystko co należy wiedzieć o ich wyborze

brak ocen

Wygoda użytkowania auta zależy nie tylko od niezawodnej pracy silnika czy komfortowych siedzeń. Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach i na tych właśnie szczegółach dziś się skupimy. Dywaniki samochodowe — dla wielu niepozorny element wyposażenia. Nieodpowiednio dobrane mogą przysporzyć jednak sporo frustracji. Ten niby drobne detale spełniają istotną funkcję. Przekonać się o tym można przy na przykład deszczowych dniach, kiedy zależy nam na ochronie wykładziny przed przemoczeniem i brudem.

Zadaniem kierowcy jest dobranie właściwego rodzaju dywaników do swojego auta, aby odpowiednio spełniały swoje funkcje przez długi czas. Kluczowa jest ich wielkość. Zbyt długie modele stwarzają istotne niebezpieczeństwo zwijania się, utrudniając bądź nawet uniemożliwiając efektywne korzystanie z pedałów samochodu. To z kolei może spowodować niepokojące sytuacje w ruchu drogowym, np. zbyt późne zahamowanie i wpadnięcie w poślizg. Równie znacząca jest jakość materiału, z którego wyprodukowany został dywanik samochodowy. Musi być on niebywale trwały, prosty w pielęgnacji, odporny na przemoczenie i zabrudzenia oraz powinien mieścić się w dogodnym przedziale cenowym.

Z czego powinny być wykonane dywaniki do samochodu?

Dobór dywaników samochodowych nie jest wcale banalnym zadaniem. Należy zwrócić szczególną uwagę na kilka niesłychanie istotnych cech, na przykład czy dobrze pochłaniają wilgoć. Dzięki temu przez długi czas będą w sposób odpowiedni spełniały swoją funkcję.

Z reguły wybór pada na:

  • dywaniki gumowe;
  • dywaniki welurowe

Popularność dywaników gumowych jest szczególnie duża w jesienno-zimowej porze roku. Idealnie radzą sobie z wilgocią i śniegiem wnoszonymi do samochodu. Typowe jesienno-zimowe dywaniki samochodowe charakteryzują się wysokimi rantami, które chronią wykładzinę przed wydostaniem się z nich wody. Poza tym są one bardzo łatwe w czyszczeniu i montażu, a w następstwie tego nadzwyczaj rzeczowe. Jedyną ich skazą jest niezbyt estetyczny wygląd oraz wydzielanie niemiłej woni w parne dni. Ten kłopot nie dotyczy dywaników welurowych. Są one bardziej przyjemne dla oka oraz osiągalne w wielu wzorach i barwach.

Jednakże tego rodzaju dywaniki źle sobie radzą z absorbowaniem wilgoci, a poza tym trudno usunąć z nich wszelkie zabrudzenia i nieczystości. Wypada wybierać tylko takie, które cechują się znaczącą gęstością materiału.

Jak pielęgnować dywaniki samochodowe?

Gumowe dywaniki samochodowe nie sprawiają zbyt wielu kłopotów w zakresie ich pielęgnacji. Proces czyszczenia jest niezmiernie prosty i szybki. Wystarczy jedynie użyć myjki ciśnieniowej lub też normalnego węża ogrodowego, żeby usunąć z nich wszystkie nieczystości oraz zabrudzenia w postaci błota lub zacieków. Nie potrzebują więc kosztownej i trudnej konserwacji.

Warto wcześniej pozbyć się mimo wszystko wstępnych zanieczyszczeń (kurzu, resztek ziemi i piasku). W tym celu należy wyciągnąć dywaniki z auta i delikatnie wytrzepać je lub zmieść nieczystości szczotką z długim włosiem, które gromadzą się w rowkach. W przypadku dywaników welurowych skuteczniejsze będzie odkurzenie ich. Odkurzacze takie dostępne są na praktycznie każdej myjni samochodowej. Na koniec warto zastosować odpowiedni środek czyszczący dedykowany do tapicerek. 

 

Tagi
Artykuły użytkownika
Dodaj komentarz
Komentarze

Ja chyba należę do zwolenników gumowych, ponieważ mam dzieci i trudno by mi było poświęcać ogrom czasu na czyszczenie tych welurowych.

  • 0
  • 0
Jan Marciniak

Posiadam welurowe i mimo że jest przy nich mnóstwo pracy, bo trudniej się o nie dba, to i tak wyglądają fenomenalnie.

  • 0
  • 0
Podobne artykuły
Fotelik dla dziecka - wszystko co musisz wiedzieć
Komentarzy:1
brak ocen
Czy warto zakupić samochód elektryczny?
Komentarzy:1
brak ocen