Fotografowanie dronem - od czego zacząć?

Fotografowanie dronem - od czego zacząć?

brak ocen

Jeżeli nawet nie jesteś profesjonalnym fotografem, a po prostu lubisz robić zdjęcia, możesz zapragnąć, robić je inaczej niż do tej pory. Sięgnąć, gdzie wzrok nie sięga. Zachwycić się przepięknymi widokami, które zarezerwowane są dla lotów w powietrzu. Takie możliwości zapewnia użycie drona. Ten bezzałogowy statek powietrzny umożliwi Ci wykonanie niesamowitych ujęć z wysokości. Uchwyci całe krajobrazy, które można podziwiać i bajeczne widoki dotąd niedostępne.

Jak wykonać najlepsze ujęcia używając drona?

W trakcie wykonywania ujęć z powietrza nie zapominaj o fundamentalnych zasadach fotografowania. W uzyskaniu dobrych kadrów pomocne będą linie podziału (grid). Dzięki uruchomieniu ich przez aplikację będziesz mógł znaleźć punkty zaczepiania i szybciej kadrować te zdjęcia, które Cię interesują.

Format RAW — Czy jest zalecany do robienia zdjęć dronem?

Najlepszą opcją do robienia zdjęć, będzie robienie ich w formacie RAW. Format ten umożliwi Ci łatwiejszą edycję. W RAW dodatkowo wydobywanie prześwietlonych czy też zacienionych detali zabawa kolorami oraz ekspozycją jest w znacznym stopniu łatwiejsza aniżeli w formacie JPEG.

Czas naświetlania wpływa na efekty zdjęć dronem z powietrza?

Czas naświetlania jest następnym bardzo ważnym czynnikiem przy wykonywaniu zdjęć z powietrza. Jeżeli pragniesz wyostrzyć swoje zdjęcia oraz sprawić, żeby były wyraźniejsze, ustaw krótszy czas naświetlania. Natomiast jeśli będziesz chciał uzyskać odwrotny efekt, czyli artystycznego rozmycia, zastosuj dłuższy czas naświetlania i wyposaż się w filtry ND.

Pilnuj pogody, zanim użyjesz drona — Czy na pewno warto?

Podczas wykonywania zdjęć ważnym elementem jest pogoda. Zawsze staraj się sprawdzać prognozy przed planowanym lotem. Powinieneś pamiętać o tym, że pogoda potrafi być kapryśna i nawet z niewielkiej chmury może spaść obfity deszcz, który uniemożliwi Ci start dronem oraz utrzymanie się go w powietrzu przez dłuższy czas. W związku z tym zainstaluj sobie aplikację, która pomoże Ci zaplanować lot,a także monitorować warunki atmosferyczne.

Jak dużą rolę odgrywa światło w fotografii dronem?

Z pogodą powiązany jest jeszcze jeden niezwykle istotny aspekt – światło. Przebijające się smugi promieni słonecznych mogą nadać nawet najmniej interesującemu terenowi ponadprzeciętnego charakteru. Z uwagi na to staraj się planować latanie dronem rano, lub po południu w trakcie tzw. złotej godziny, kiedy słońce chyli się ku zachodowi bądź wznosi przy wschodzie.

Ekstremalne warunki pogodowe — Czy należy latać dronem?

Chyba nie będzie dla nikogo zaskoczeniem fakt, że występowanie ekstremalnych warunków atmosferycznych nie idzie w parze z używaniem drona. Wilgoć, która jest w powietrzu podczas opadów, bardzo niekorzystnie wpływa na działanie urządzeń elektronicznych. Poza tym stanie na deszczu ogólnie nie jest przyjemne. Silny wiatr może być wręcz niebezpieczny podczas używania drona. Po pierwsze, silne podmuchy mogą spowodować upadek drona i jego zniszczenie. Po drugie, utrata kontroli lub stracenie drona z oczu, bo zabierze go wiatr, może wyrządzić dużo szkód. Tego nie chcemy. Podczas lotów dronem musimy zawsze pamiętać o naszej odpowiedzialności, jako operatorów.

Tagi
Artykuły użytkownika
Dodaj komentarz
Komentarze

Na pewno trzeba nieco bardziej o tym poczytać i nauczyć się obsługiwać drona.

  • 0
  • 0
Podobne artykuły