Informacje, które potrzebujesz, żeby kupić idealny dywan

Informacje, które potrzebujesz, żeby kupić idealny dywan

brak ocen

Dywany towarzyszą nam od lat. Jeszcze kilkanaście lat temu, żaden Polak nie wyobrażał sobie domu bez tego elementu dekoracyjnego. Dzisiaj czasy i moda trochę się zmieniły, jednak nadal bardzo chętnie kupujemy dywany, żeby dodać naszym mieszkaniom niepowtarzalnego klimatu. Jeden mały szczegół może całkowicie zmienić atmosferę domu i wprowadzić określony nastrój. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze dywanu?

Z jakie materiału dywan będzie dla mnie odpowiedni?

To, z którego materiału powinien być nabywany przez nas dywan, zależy od jego przeznaczenia. Do pomieszczenia reprezentacyjnego bądź sypialni najbardziej pasować będzie dywan jedwabny lub jedwabno-wełniany. Jedwab posiada właściwości hipoalergiczne i antystatyczne. Z tego powodu doskonale sprawdzi się u alergików. Prócz tego wspaniale błyszczy, łatwo go sprzątać i ogrzewa podłogę nie gorzej niż dywany wytworzone z wełny.

Wełna jako materiał na dywan sprawdzi się wspaniale w pomieszczeniach, po których często się chodzi. Jego zalety uwydatnią się w przedpokoju i pomieszczeniach, w których znajduje się ciężkie umeblowanie. Wełna charakteryzuje się dużą sprężystością i nie ulegnie odkształceniu pod wpływem nacisku. Niezwykle skutecznie izoluje i wpływa na regulację wilgotności. Odpowiednim miejscem na wełniany dywan będzie także pobliże łazienki bądź drzwi tarasowych.

Nie zaleca się wykorzystywania dywanów z materiałów syntetycznych w często używanych pomieszczeniach. Mogą one uczulać domowników i wydzielać zagrażające ludziom substancje.

Jak określić idealny rozmiar dywanu?

Rozmiar dywanu umieszczonego w pokoju ma wpływ na wizualny odbiór powierzchni. Powszechna zasada mówi, ażeby utrzymać minimum 20 cm odstępu między dywanem a ścianą. Nie będzie on wtedy wizualnie pomniejszał pokoju. Dywan może znajdować się pod meblami. Jest on w tego typu sytuacji ochroną przed zarysowaniem podłóg. Wskazane jest, aby rozważyć kupno kilku mniejszych dywanów i położyć je w różnych miejscach pomieszczenia. Na przykład pod większymi obiektami.

Jak znaleźć właściwy kolor i kształt dywanu?

Rozkład i kształt dywanu nie mogą być przypadkowe. Najlepiej kiedy ma on kształt analogiczny do kształtu pokoju. Ułożony względem ścian powinien być tak, ażeby nie rozdzielał pokoju na dwie części. W pomieszczeniu o kształcie kwadratu najodpowiedniej sprawdzi się kwadratowy dywan. Można również pobawić się rozmieszczeniem mebli i w ten sposób pozornie zmienić kształt. Wówczas wybrać da się dywan o zbliżonym obrysie.

Oprócz materiału i kształtu dywanu, ważny jest jego kolor. Dzięki dobremu dostosowaniu go do pomieszczenia, możemy je ocieplić czy wizualnie powiększyć. Przede wszystkim należy określić, w jakich barwach jest pokój, w którym chcemy go rozłożyć - jak wyglądają ściany i meble. W zależności od tego, czy chcemy, żeby dywan kontrastował z pomieszczeniem czy nie, możemy również określić jego tonację barw. Ponadto dobrze zastanowić się, jakie aspekty użytkowania dywanu są dla nas ważne - czy zamierzamy chodzić po nim w butach czy mamy zwierzęta? Jeżeli tak, dobrze wziąć pod uwagę zakup dywanu w kolorze sierści, dzięki temu nie będzie się ona tak bardzo odznaczała. Jasne dywany wspaniale podkreślą przestronne pomieszczenia, odbiją światło i je ocieplą, a dodatkowo nie będzie na nich widać odbarwień.

Tagi
Artykuły użytkownika
Dodaj komentarz
Komentarze

Brak komentarzy

Podobne artykuły
Co powinieneś wiedzieć o panelach podłogowych
Komentarzy:0
brak ocen
Na jakich zasadach działa psie przedszkole?
Komentarzy:0
brak ocen
Które rolety okienne warto wybrać?
Komentarzy:0
brak ocen