Jak przebiega proces złomowania auta?

Jak przebiega proces złomowania auta?

brak ocen

Niekiedy zdecydowanie się na zezłomowanie auta okazuje się dobrą decyzją. Podejmują ją zazwyczaj właściciele nieużytkowanych samochodów, których nie opłaca się naprawiać. Należy również pamiętać o tym, że starsze pojazdy mogą emitować do środowiska toksyczne substancje. Właściciele aut przed oddaniem ich na złomowisko, zastanawiają się, jak właściwie przebiega wspomniany proces. Co warto o nim wiedzieć?

Proces złomowania pojazdu krok po kroku

Pierwszym etapem złomowania auta jest jego zabranie przez uprawnione do tego osoby lub firmy. W wielu wypadkach właściciel samochodu może skontaktować się z takim przedsiębiorstwem i umówić się na odbiór pojazdu w wybranym miejscu. Jeżeli autem można jeździć, właściciele często sami dostarczają je na złomowisko. W innym przypadku konieczny okazuje się wynajem lawety. W trakcie odbioru należy pamiętać o przekazaniu dokumentów pojazdu oraz kluczyków i konieczności potwierdzenia swojej tożsamości.

Następnie samochód trafia na plac złomowiska, gdzie zostaje poddany demontażowi. Zanim jednak zostaną z niego wyciągnięte poszczególne elementy, należy pozbyć się z jego wnętrza wszelkich płynów i olejów, mogących zanieczyścić środowisko naturalne. Następnie wyjmowane są wszystkie części, które mogą być ponownie wykorzystane. Do takich elementów zaliczają się między innymi sprawne silnik, skrzynia biegów, alternator czy wtryskiwacze.

Kolejnym etapem jest właściwe złomowanie auta. Pojazd zostaje podczas niego porozcinany na mniejsze elementy przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Te następnie trafiają do odpowiednich kontenerów, skąd są zabierane do przetworzenia. Trzeba także pamiętać o tym, że właściciel pojazdu powinien otrzymać od skupu dokument potwierdzający kasację samochodu, który umożliwia jego wyrejestrowanie.

Jak znaleźć dobrą firmę złomującą pojazdy?

Jeżeli proces ma przebiegać zgodnie z prawem, trzeba wybrać odpowiedni auto złom. W województwie kujawsko-pomorskim działa firma ARPOL zajmująca się tego rodzaju zleceniami. Znalezienie legalnie działającego skupu jest również ważne, aby otrzymać właściwe dokumenty potrzebne do wspomnianego wyrejestrowania auta. Przed skorzystaniem z usług konkretnej firmy warto upewnić się, że ma ona zezwolenie wydane przez Marszałka Województwa. Oprócz tego dobrze stawiać na firmy zatrudniające fachowców, co sprawi, że proces przebiegnie sprawnie.

Tagi
Artykuły użytkownika
Dodaj komentarz
Komentarze

Brak komentarzy

Podobne artykuły
Czy pudła kartonowe są ekologiczne?
Komentarzy:0
brak ocen