
Jak zwiększyć ilość czytanych książek rocznie i więcej z nich zapamiętać?
Jak większość Polaków przenigdy nie byłem sympatykiem czytania książek i ta forma wypoczynku nie była moją ulubioną. Natomiast pewnego razu się przemogłem i dostrzegłem ciekawe zmiany w moim życiu. Poniżej kilka wskazówek w jaki sposób czytać więcej i co można dzięki temu zyskać.
Znajdź dobry powód do czytania
Weź kartkę i napisz na niej, z jakiej przyczyny chciałbyś czytać więcej. Powodów może być sporo. Może nie możesz wytrzymać już uczucia marnotrawienia czasu przed telewizorem? Czy też potrzebowałbyś nauczyć się nowych rzeczy, jakie mogą się przydać do awansu w twojej pracy bądź znaleźć fajniejszą pracę? Masz pewne problemy w firmie i nie wiesz jak je rozwiązać? Poszukaj, z pewnością ktoś już miał ten sam kłopot i to opisał.
Jeśli chodzi o mnie, pragnąłem mieć lepsze argumenty w tematykach, jakie mnie ciekawią, żebym nie tylko mógł się trzymać mocno swojego zdania przy bardziej wymagających rozmowach, ale także miał łatwość w uzasadnieniu pewnych zagadnień drugiej osobie. Czytanie książek jest niczym nauka języków, im więcej, tym lepiej i większości przypadków warto.
Regularność
Tak jak wspomniałem wcześniej, czytanie jest niczym nauka języka. Nie jest ważne to, że w jeden dzień przeczytamy 100 stron. Najważniejsza jest cykliczność oraz codzienne czytanie choćby jednej strony. Tym sposobem wyrabiamy sobie przyzwyczajenie i kiedy już oswoiliśmy się z taką formą spędzania wolnego czasu i instynktownie sięgamy po książkę, zdołamy małymi krokami zwiększać ilość przeczytanych stron albo czas, jaki przeznaczamy na czytanie. Z początku z tej jednej strony możemy zwiększyć do 2 stron, 4, 6 i tak dalej.
Kiedy już będziemy oswojeni ze słowem pisanym na tyle, że będzie to dla nas radość i zasada dnia, możemy narzucić sobie bardziej ambitne cele, takie jak przykładowo przeczytanie 1 książki na tydzień. Ten etap pozwala nam przeczytać około 48 książek rocznie. Niby dużo, ale wystarczy udać się do księgarni i zobaczyć ile wiedzy oraz najróżniejszych historii prawdziwych czy to wymyślonych jest na półkach.
Zrób zapasy książek i otocz się nimi
Najlepiej kiedy zawsze będziesz miał pod ręką co najmniej 2 tytuły, jakie mogą być dla Ciebie ciekawe. Zabezpieczy to twoją uprzednio wypracowaną cykliczność przed porzuceniem czytania, kiedy jedna z książek cię znuży i nie będziesz miał ochoty do niej wracać.
Postaraj się posiadać zawsze książki blisko siebie. Koło miejsca na kanapie gdzie z reguły siedzisz, w pobliżu ulubionego fotela bądź po stronie łóżka, w którym sypiasz. Może akurat oglądając jakiś program w telewizji bądź przygotowując obiad, najdzie cię ochota na parę stron aktualnie czytanej lektury.
Nie zapomnij o notatkach
Bez wątpienia nie jest to metoda dla wszystkich, ale wielu z całą pewnością pomoże zapamiętać więcej z czytanej książki i na końcu nie będzie uczucia, że w rzeczywistości nie wiem, co dała mi dopiero co przeczytana książka. Najlepiej notować wszystkie cytaty bądź przemyślenia, które zrobiły na nas wrażenie. W ten sposób będziemy mogli się na chwilę zatrzymać nad czytanym dziełem, zastanowić nad dawnym zachowaniem i być może odmienić to postępowanie w naszym prywatnym życiu.
Komentarze
Brak komentarzy