
Jaka jest historia powstania marki Victoria’s Secret?
Stylowa, prestiżowa i luksusowa. Już od ponad 40 lat marka Victoria's Secret buduje swoje imperium i świetnie jej to wychodzi. Nie jest sekretem, że popularność i sukces odniosła również za sprawą kultowych pokazów mody z udziałem najznakomitszych modelek. Obecnie ta amerykańska firma podbija serca kobiet także kosmetykami, torebkami i perfumami. Jej zyski stale rosną i wciąż jest marzeniem wielu kobiet, dokładnie tak jak wymyślił sobie jeden z założycieli Victoria's Secret.
Skąd wziął się pomysł na stworzenie marki Victoria's Secret?
Bielizna była przez wiele lat tematem tabu i nie do końca kojarzyła się z seksapilem. Młody Roy Raymond chciał kupić bieliznę na upominek dla swojej żony. Wstąpił do butiku, lecz miał olbrzymi kłopot z wyborem oraz zakupem. W dużej mierze było to spowodowane onieśmieleniem ekspedientek, a sam asortyment nie był interesujący. Roy pomyślał o stworzeniu sklepów z bielizną, które będą miejscem, gdzie jednakowo dobrze czuć będą się Panowie i Panie. Sama nazwa nawiązuje się do angielskiej królowej Wiktorii.
Intencją Raymonda było udowodnienie każdej kobiecie, że bez względu na swój status materialny i społeczny, może mieć przepiękną bieliznę. Wnętrze pierwszego butiku, otworzonego w 1977 roku w miejscowości Stanford, było urządzone na wzór stylu wiktoriańskiego. O wygodę Panów zadbano nie tylko przez design, ale także przez kontaktowe ekspedientki. W odróżnieniu od dotychczasowych standardów ochoczo tłumaczyły mężczyznom wszystkie zawiłości.
Jak szybki sukces marki Victoria's Secret zakończył się dla jej założyciela?
Początkowo nic nie wskazywało na niesamowity sukces, który osiągnęła marka. Po pierwszych tryumfach nadeszły gorsze lata. Być może kłopotem było skupienie się na męskiej klienteli, bez dbałości o towar. Damska bielizna powinna spełniać marzenia kobiet. Na tym aspekcie skoncentrował się kolejny właściciel Victoria’s Secret – Leslie Wexner. Przebojowy biznesmen kupił firmę w 1982 roku za zaledwie milion dolarów. Zmiana polityki firmy była autentycznym strzałem w dziesiątkę. Niestety Rayowi Raymondowi dalej się nie układało, ogłosił krach kolejnej firmy, rozpadła się jego rodzina. Ostatecznie, w 1993 roku popełnił samobójstwo.
Pokazy Victoria's Secret: elitarność i luksus
Właściciel Victoria’s Secret postawił na bardziej kobiecy wystrój sklepów. Niemniej jednak kluczem do sukcesu okazały się znane modelki noszące bieliznę marki. Gwiazdy przyniosły Victoria’s Secret duży rozgłos i gigantyczny sukces. Podtrzymywany jest on dzięki corocznym pokazom kolekcji. „Victoria’s Secret Fashion Show” pierwszy raz zorganizowane zostały w 1995 roku. 4 później pokaz był transmitowany na żywo w telewizji oraz wyświetlony na Times Square w Nowym Jorku. Tym sposobem seksowna bielizna na stałe zagościła w świecie mody.
Legendarne pokazy mody Victoria's Secret przyciągały przed ekrany rzesze fanów słynnych modelek, obecność na widowni był niewątpliwie elitarnym biletem. Zjawiskowe stroje, które nosiły modelki, obecność gwiazd sceny muzycznej, wszystko to sprawiało, że pokazy mody tej marki były najlepszym bieliźnianym show. Nieodłącznym elementem pokazu były również oszałamiające skrzydła, które zakładała jedna z dziewczyn. Stąd nazwa Aniołki Victoria’s Secret. Dla wielu modelek biorących udział w pokazach otworzyło się wiele nowych możliwości w świecie show-biznesu, a bielizna marki Victoria's Secret zdobyła miano najbardziej luksusowej.
Komentarze
Bazyli Laskowski
Ostatnio kupiłem komplet bielizny tej marki mojej żonie i była bardzo zachwycona.