
Sianie trawnika - wiosna czy jesień jest lepszym okresem na wysiew trawy?
Wczesna jesień jest idealnym momentem na założenie trawnika. Można wówczas złapać ostatnie promienie słońca, które nie jest już tak nachalne jak latem, a jednocześnie nie ma jeszcze zimowych przymrozków. W takich warunkach nowa trawa będzie czuła się najlepiej. Z wysiewem trawy związane jest kilka etapów prac, których nie można pominąć. Liczy się także odpowiednie przygotowanie gleby. Poniższy artykuł pomoże Ci wszystko uporządkować.
Zasady wysiewu trawnika
Prace nad nowiutkim trawnikiem należałoby zacząć od zmierzenia kwasowości gleby w naszym ogrodzie. Najlepszy odczyn to w przedziale od 5,5 do 6,5. Nazbyt niska kwasowość sprzyjać będzie przyrostowi mchów. Przy zbyt wysokim prędzej od trawy rosnąć będą chwasty.
Wybierz najlepszą mieszankę trawy. W zależności od zastosowania trawnika typ trawy winien się różnić. Jeżeli po naszym trawniku będą biegać dzieci, wybierz gatunek odporny na deptanie, czyli trawę rekreacyjną albo sportową. W przypadku, kiedy trawnik ma być wyłącznie ozdobą, świetnie sprawdzi się odmiana parkowa, bądź dywanowa.
Przed posianiem trawnika właściwie przygotuj podłoże. Usuń wszelkie chwasty występujące w ogrodzie, a w następnej kolejności wyrównaj ziemię. Będzie to pomagało przy podlewaniu. Woda będzie wsiąkać w ziemię, zamiast spływać, zabierając ze sobą dopiero co posiane nasiona. W kolejnym kroku przekop ziemię pod trawnik na głębokość szpadla, a następnie wysyp nawozy oraz kompost, oraz ubijaj powstałe podłoże.
Po wysianiu nasion trawy zajmij się nawadnianiem. Rób to z użyciem niedużego strumienia wody. Bądź ostrożny, ażeby nie zmyć nasion. Dodatkowe pryskanie pozytywnie wpłynie na przyrost naszego trawnika.
Częste błędy przy zakładaniu murawy
Powszechne jest sporo błędów, które uchwycić można u rozpoczynającego swoją przygodę z ogrodnictwem ludzi. Przede wszystkim na poziomie szykowania podłoża nie zapomnij o usunięciu z niego kamieni, wyrównaniu oraz spulchnieniu.
Innym powszechnym błędem jest niedokładne rozsianie. Nierówne rozsypanie nasion może spowodować, że nasz trawnik wyrośnie wybrakowany. W pewnych miejscach widoczne będą puste pola. Zastosuj specjalne urządzenia do wysiewania albo w przypadku siewu ręcznego ponów operację dwukrotnie w różnych kierunkach za każdym razem.
Zapominanie o wałowaniu może owocować nierównym przyrostem źdźbeł. Dużo ludzi zapomina o tym procesie, a wynikiem tego jest powstanie zagłębień w trawniku. Sianie jednego gatunku trawy na całej powierzchni działki jest błędne. Warunki do wzrostu w różnych miejscach mogą być różne. Zwróć uwagę, gdzie oraz przez jak długi czas w ciągu dnia gleba jest nasłoneczniona i w których miejscach trawnik będzie częściej deptany. Posiadając tę wiedzę, dobierz odpowiednie gatunki trawy do konkretnych miejsc w swoim ogrodzie.
Pielęgnacja trawnika w sezonie jesiennym
Podczas jesieni nie wolno zaniedbywać trawnika, gdyż efekty, jakie zobaczymy na wiosnę, zdecydowanie nas rozczarują. Jedną z głównych czynności, która nie wymaga jednocześnie posiadania zaawansowanych narzędzi, jest systematyczne usuwanie opadłych liści. Jeśli pogoda nie jest zbyt mroźna, trawnik możemy przycinać nawet do końca października. W okresie jesiennym nie rezygnujmy także z walki z chwastami i spryskujmy ich siedliska, tak aby nie miały szans na dalsze rozrastanie się. Równie ważne dla utrzymania prawidłowej kondycji trawnika są: wertykulacja, aeracja i nawożenie.
Tagi
- sianie trawy
- zakładanie trawnika
- trawa rekreacyjna
- urządzenia do wysiewania
- pielęgnacja trawnika
- nawożenie trawnika
- wertykulacja
Komentarze
Brak komentarzy