Rośliny dla pszczół - Poznaj 10 roślin, które najbardziej lubią pszczoły

Rośliny dla pszczół - Poznaj 10 roślin, które najbardziej lubią pszczoły

5.00 / Głosów: 3

Na całym świecie drastycznie spada liczba pszczół. Wprowadzenie do naszych ogrodów bylin bogatych w nektar i pyłek może skutecznie pomóc w odwróceniu tego trendu. Poznaj 10 najlepszych roślin dla pszczół i nie bądź obojętny na los tych pożytecznych stworzeń.

Jakie rośliny są najlepsze dla naszych pszczół?

Niektóre z roślin, które dają doskonały pokarm dla pszczół nie koniecznie są lubiane przez ogrodników. Można tutaj wymienić na przykład Taraxacum (mniszek lekarski), którego z pewnością nikt dobrowolnie nie chciałby mieć w swoim ogrodzie.

Nasze propozycje to nie tylko prawdziwy raj dla pszczół, ale jednocześnie ozdoba każdego ogrodu.

1. Hylotelephium "Carl" - Rozchodnik okazały

Rozchodnik okazały

Hylotelephium posiada skupiska drobnych kwiatów w kształcie gwiazdy, wyróżniające się odcieniem różu. Dostarczają obfite ilości nektaru, przyciągając szeroką gamę owadów zapylających, m.in. pszczoły. Odwiecznym odstraszaczem niektórych odmian Hylotelephium jest ich skłonność do opadania. Pozostawiona w środku rośliny luka nie wygląda estetycznie i zniechęca ogrodników do zajmowania się Rozchodnikiem okazałym. Spróbuj przerzedzić te rośliny o dwie trzecie pod koniec maja. Sprawi to, że zaowocują silniejszym wzrostem i nie będą tak szybko opadać. Możesz wybrać także bardziej przyjazną odmianę, jaką jest „Car".

2. Phacelia Tanacetifolia - Facelia błękitna

Phacelia Tanacetifolia - Facelia błękitna

Być może znasz Phacelia tanacetifolia tylko jako składową nawozów. Pozostaw ją jednak, aż zakwitnie i sam zobaczysz, że pszczoły pokochają te nową roślinę w Twoim ogrodzie. Te pożyteczne żyjątka zbiorą obfity nektar, który w dodatku będzie dla nich dostępny przez długi czas. Jest to możliwe, dzięki kolejno otwierającym się kwiatom, umieszczonym na szyszkach. By cieszyć się obfitością tej rośliny, pamiętaj, aby posiać ją wczesną jesienią lub wiosną. Ważne jest, aby miejsce dla niej przeznaczone było żyzne i nasłonecznione miejsce. Dodany tylko, że ta roślina bardzo szybko lubi rozsiewać się po ogrodzie.

3. Allium ‘Purple Sensation’ - Czosnek

Allium ‘Purple Sensation’ - Czosnek

Wszystkie kwiaty z rodziny Allium (do której należą pory i cebule) są magnesem dla pszczół. Jednak z punktu widzenia przydatności w ogrodzie, w pierwszej dziesiątce znajdują się przede wszystkim odmiany ozdobne, takie jak Allium 'Purple Sensation'. Allium, których kule kwiatów wybuchają jak fajerwerki w połowie pokazu, wyglądają oszałamiająco, gdy posadzi się je w grupach pomiędzy innymi roślinami zielnymi w ogrodzie. Cebulki należy sadzić jesienią, aby zakwitły późną wiosną lub wczesnym latem następnego roku.

4. Echium ‘Blue Bedder’ - Żmijowiec

Echium ‘Blue Bedder’ - Żmijowiec

Uprawiaj Echium vulgare, a zagwarantujesz sobie kojące, stonowane brzęczenie pszczół przez cały czas kwitnienia. Jako roślina dwuletnia, rośnie w pierwszym roku, kwitnie i umiera w drugim. Jeśli jednak pozostawisz kwiaty, aby wydały nasiona, będziesz mieć ciągłą wymianę roślin rok po roku. Istnieją również odmiany jednoroczne, z których najpopularniejszą jest Echium 'Blue Bedder'. Są one bardziej zwarte w swoim pokroju, ale nadal zapewniają ucztę dla zapylaczy. Echium uwielbiają glebę wolnodeszczową (graniczącą z zasadową), ale poradzą sobie na wszystkich rodzajach ziemi, z wyjątkiem tych kwaśnych.

5. Origanum Vulgare - Lebiodka pospolita

Origanum Vulgare - Lebiodka pospolita

Chociaż Origanum vulgare jest zwykle uprawiane jako zioło kulinarne ze względu na swoje liście, jego kwiaty, podobnie jak kwiaty ozdobnych, niejadalnych odmian (takich jak O. laevigatum) są doskonałym źródłem nektaru dla pszczół. Nektar z tej rośliny zawiera do 80% cukru, co sprawia, że pszczoły tak chętnie sięgają po niego, że można je zobaczyć krążące w szyku nad kwiatami, jak samoloty czekające na miejsce do lądowania. Origanum należy uprawiać w słonecznym miejscu, w glebie o swobodnym odpływie.

6. Lavandula ‘Gros Bleu’- Lawenda Izerska

Lavandula ‘Gros Bleu’- Lawenda Izerska

Lavandula x intermedia (lawenda holenderska) i Lavandula angustifolia (lawenda angielska) to rośliny niesamowicie przyjazne pszczołom. Badania wykazały, że w obrębie tych gatunków istnieją pewne odmiany, których pszczoły będą się chwytać, aby dotrzeć do nektaru. Są to L. x intermedia 'Gros Bleu' (powyżej) i 'Edelweiss' oraz L. angustifolia 'Sussex'. Wszystkie gatunki lawendy potrzebują pełnego słońca i bardzo dobrze zdrenowanej gleby, jeśli mają przetrwać i rozwijać się. Każde, nawet drobne zmoczenie w zimie, będzie oznaczała ich śmierć.

7. Echinops ‘Veitch’s Blue’ - Przegorzan Pospolity

Echinops ‘Veitch’s Blue’ - Przegorzan Pospolity

Echinops, ze swoimi ciekawymi, przypominającymi sputniki, kolczastymi kwiatostanami, wnosi do bylinowego ogrodu element niemalże z innego świata. Jeśli dodamy do tego ich magnetyczne właściwości w odniesieniu do pszczół, to z pewnością zasłużą na miejsce na naszej liście 10 najlepszych. Chociaż pospolity E. ritro nie ma szczególnie inspirującego koloru, odmiana 'Veitch's Blue' jest intensywnie niebieska - to wspaniała oprawa dla niemal każdego innego koloru. Echinops uwielbiają słońce, a dzięki rozgałęzionym i mięsistym korzeniom palowym mogą poradzić sobie nawet na słabo nawodnionym gruncie.

8. Crocus Tommasinianus - Krokus

Crocus Tommasinianus - Krokus

Wiosna może być trudnym okresem dla pszczół. Pszczoły miodne i królowe trzmieli oraz pszczoły samotnice, gdy tylko pogoda pozwala, wyruszają w poszukiwaniu świeżych źródeł pyłku i nektaru. O tej porze roku jedną z najbardziej pożytecznych roślin, produkujących ogromne ilości pyłku, jest krokus. Jeśli macie miejsce, zasadźcie jesienią masowo bladobeżowy C. tommasinianus lub jedną z kremowych lub żółtych odmian C. chrysanthus, a wiosną zachwyćcie swoje zmysły dywanem królewskiego złota i purpury, któremu towarzyszyć będzie absorbujące brzęczenie pszczół.

9. Helenium ‘Sahin’s Early Flowerer’ - Dzielżan ogrodowy

Helenium ‘Sahin’s Early Flowerer’ - Dzielżan ogrodowy

Helenium to jeden z najważniejszych elementów późnego ogrodu. Ich podobne do stokrotek kwiaty, nie tylko zapewniają bogate jesienne barwy, chwytające gasnące promienie słoneczne, ale także obfitują w pyłek i nektar dla wszelkiego rodzaju pszczół i innych owadów zapylających. Prawdopodobnie najbardziej znaną odmianą jest H. 'Moerheim Beauty', ale jeśli chodzi o atrakcyjność dla pszczół, to H. 'Sahin's Early Flowerer' bije ją na głowę. Jak sama nazwa wskazuje, rozpoczyna ona kwitnienie przed innymi odmianami i kontynuuje je aż do jesieni.

10. Agastache ‘Blue Fortune’ - Kłosowiec

Agastache ‘Blue Fortune’ - Kłosowiec

Jak wiele innych popularnych wśród pszczół roślin, Agastache należy do rodziny Lamiaceae. Jej gęste kłosy rurkowatych, wargowych kwiatów przyciągają niezliczoną liczbę pszczół przez całe lato i aż do jesieni. Agastache jest byliną, ale często jest krótkowieczna, dlatego późnym latem należy pobrać kilka półdojrzałych sadzonek lub zebrać jesienią trochę nasion, które można wysiać następnej wiosny. Niektóre odmiany, takie jak 'Blue Fortune', osiągają około 1 m wysokości, co czyni je dobrymi kandydatami na tył ogrodu.

Czas zacząć działać!

Wiesz już, jakie kwiaty wybrać do swojego ogrodu. Z pewnością nie tylko będą cieszyć Twoje oko, ale jednocześnie uchronią pszczoły przed całkowitym wyginięciem. Zrób coś pożytecznego i ciesz się z efektów swojej pracy.

Tagi
Artykuły użytkownika
Dodaj komentarz
Komentarze

Brak komentarzy

Podobne artykuły
Charakterystyka zbóż ozimych
Komentarzy:0
brak ocen
Co powoduje mruczenie u kota?
Komentarzy:0
brak ocen