
Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat kredytów hipotecznych
Życie dorosłego człowieka nie jest proste. Często wiąże się z dużymi wydatkami oraz potrzeby zarabiania pieniędzy. Jeżeli chcemy mieć swoje mieszkanie lub dom, to potrzebujemy ogromną kwotę. Niejednokrotnie nie jesteśmy w stanie zorganizować tak dużej kwoty! I co wtedy! Z ratunkiem przychodzi możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego w banku. Jednak nic za darmo. Bank za pożyczenie nam pieniędzy chce odzyskać swój wkład plus odsetki!
Wkład własny – co to takiego?
Wkład własny jest zgromadzonymi indywidualnie pieniędzmi przez potencjalnego dłużnika, które trzeba wpłacić, pokrywając część wartości mieszkania lub domu. W dobie koronawirusa coraz więcej banków określiło minimalny wkład własny na poziomie 20% wartości rynkowej posiadłości. Cała suma, która jest wkładem własnym, jest przelewana sprzedającemu nieruchomość. Może być to przedsiębiorca działający w branży deweloperskiej, właściciel sprzedawanego mieszkania lub domu.
Nieruchomość w formie wkładu własnego
Bardzo ważne jest to, że wkładem własnym mogą być inne aktywa, niż zebrane na koncie bankowym pieniądze. Jeśli w planach jest budowa domu, to w instytucji finansowej naszym wkładem własnym, może okazać się działka, na której ten dom zostanie zbudowany. Jednak musimy być właścicielami tej działki. Świetnym pomysłem na wkład własny jest również inna nieruchomość. Nie może ona być zadłużona, a środki z jej sprzedaży mogą być rozliczeniem na poczet wkładu własnego.
Jaki może być okres spłaty kredytu hipotecznego?
To pytanie jest złożone, ponieważ banki analizują wiek dłużnika i okres, w którym zamierza przejść na świadczenia emerytalne. Zasadniczo długość kredytu hipotecznego oscyluje w granicach trzydziestu lat. Im później zaciągnięto świadczenia, tym mniej czasu pozostało do jego spłacenia. Warto mieć świadomość tego, że instytucje finansowe mają różne limity maksymalnego wieku, do którego może być udzielony kredyt. Tym samym powinno się sprawdzić przed zapytaniem o kredyt.
Czy istnieje opcja wcześniejszego spłacenia kredytu hipotecznego?
To, czy warto spłacić kredyt mieszkaniowy przed czasem, zależy od kilku czynników. Aby się upewnić, że dobrze robimy, najlepiej wybrać się do doradcy finansowego, który podpowie nam najkorzystniejsze rozwiązanie w naszej sprawie. Przez niewielką ilość czasu można szybciej spłacić kredyt bez żadnych obciążeń. Jednak w większości, wcześniejsza spłata wiąże się z prowizjami, które będzie trzeba zapłacić za możliwość uregulowania zobowiązania.
Komentarze
Brak komentarzy