Co powoduje mruczenie u kota?

Co powoduje mruczenie u kota?

brak ocen

Mruczenie kota ma bardzo pozytywny wpływ na człowieka. Potrafimy się wówczas odprężyć, a nawet zasnąć, ponieważ robi nam się przyjemnie i czujemy się zrelaksowani. Według opinii ludzi, mruczące koty są zadowolone i szczęśliwe oraz świetnie się czują. Jednak czy na pewno tak jest? Może istnieją również inne powody, dla których koty mruczą? Z nami dowiesz się, co jeszcze może oznaczać mruczenie Twojego pupila i jak odczytywać jego sygnały!

Co to jest mruczenie?

Ciekawy jest fakt, że to niesamowite zachowanie spotykane jest wyłącznie u kotów domowych. Dzikie koty jak lwy, tygrysy i inne kotowate nie umieją tego zrobić, jak nasz domowy pupil. Mruczenie kota osiąga wartości między 25 a 150 Hz. Koty potrafią mruczeć w przeróżnych sytuacjach np. w trakcie głaskania, siedzenia na kolanach, w trakcie wdechu i wydechu, z otwartym bądź zamkniętym pyszczkiem.

Jak kot mruczy?

Działanie mruczenia jest na pewno warte omówienia, jednakże jak to się dzieje, że kot mruczy bez napięcia mięśniowego oraz tracenia tchu? Wielu naukowców próbowało znaleźć odpowiedź na to pytanie. Istnieje parę teorii: niektórzy naukowcy twierdzą, że za dźwięk mruczenia odpowiadają mięśnie krtaniowe, inni uważają, że jest za to odpowiedzialna kość gnykowa.

Czy mruczenie kota to wyłącznie oznaka szczęścia?

Mruczenie ma działanie uspakajające – nie tylko dla ludzi. Koty potrafią doskonale uspokoić same siebie. Kocia mama mruczy do młodych, żeby dać im znać, że jest w pobliżu i je uspokoić. Chociaż w większości sytuacji, mruczenie u kota oznacza rozradowanie i zadowolenie, to jednak mogą również to robić w celu obniżenia stresu, zdenerwowania bądź w odpowiedzi na ból. Mruczenie kota może przybierać różne tonacje. W inny sposób będzie mruczeć kot, któremu coś dolega, a inaczej kiedy jest zestresowany, głodny albo szczęśliwy.

Najczęstsze sytuacje, w jakich koty mruczą:

  • zadowolenie, komfort,
  • zdenerwowanie, stres,
  • uspakajanie,
  • kojenie bólu,
  • komunikacja między człowiekiem,
  • myślenie o jedzeniu,
  • więź pomiędzy kociętami a matką,
  • ulga,
  • powrót do zdrowia.

Wibrujące dźwięki jako lekarstwo:

Mruczenie powoduje wprawienie w wibracje całego jego ciała. Drgania angażują mięśnie, które wspierają przez to wzrost kości. Ta ciekawa teoria o mechanizmie, który sam się leczy u kotów, może potwierdzać, z jakiego powodu nasze pupile tak rzadko chorują z powodu rozmaitych złamań kości. Mruczenie kota działa na analogicznej zasadzie co trening wibracyjny stosowany przez lekarzy i fizjoterapeutów u sportowców. Aby wzmocnić strukturę kości i mięśni, ciało człowieka poddawane jest wibracjom o częstotliwości w zakresie 15-60 herców.

Pozytywne skutki mruczenia, nie tylko dla kota!

Moc pozytywnych cech dla osób posiadających w domu kota jest spora. Mruczenie kota pozwala się zrelaksować i odprężyć. Bywa, że jesteśmy w stanie zasnąć przy mruczącym pupilu. Dlatego posiadanie kota wpływa wyciszająco oraz dobroczynnie na stres, który szybko się obniża. Inną cechą jest wpływ mruczącego kota na nasze serce. Kiedy się stresujemy, to ciśnienie się podnosi, a kiedy leżymy wtuleni w kocią sierść, to nasze ciśnienie się obniża, co korzystnie wpływa na serce.

Tagi
Artykuły użytkownika
Dodaj komentarz
Komentarze

Brak komentarzy

Podobne artykuły
Charakterystyka zbóż ozimych
Komentarzy:0
brak ocen