Zasady prania pieluch wielokrotnego użytku

Zasady prania pieluch wielokrotnego użytku

brak ocen

Wśród pieluszek wielorazowych jest masa różnych rodzajów i typów materiału, dlatego każdy z nich pierze się w inny sposób. Może to sprawiać, że rodzice zniechęcają się do korzystania z nich, jednak niepotrzebnie. Jeśli już wypracujesz technikę prania pieluch, stanie się to częścią Twojego dnia, a nie obowiązkiem, który zajmuje wiele czasu. Jak bezpiecznie i odpowiednio to robić?

Przygotowanie pieluch wielorazowych do prania 

Należy zacząć od momentu, w którym zmieniamy zabrudzoną pieluszkę z pupy niemowlaka. Otulacze, o ile nie są brudne lub nie mają woni moczu, można dać do wysuszenia i kolejny raz wykorzystać przy późniejszej wymianie pieluch. Dotyczy to również do otulaczy z funkcją SIO, czyli snap-in-one. Kieszonki, wkłady, zawartość otulaczy oraz pieluszki AIO, czyli all-in-one przeznaczone są do prania.

Czekając na trafienie do pralki, można je umieścić w worku PUL lub w wiaderku z zamknięciem, o ile nie jest dokładnie zamykane. Kupki mleczne rozmywają się w wodzie, dlatego nie ma potrzeby płukania ich pod wodą przed włożeniem do pralki, ale jeśli się chce, można tak zrobić. W przypadku kupek starszych dzieci wymagane jest usunięcie jej z pieluszki. Pomóc w tym mogą specjalistyczne papierki umieszczane w pieluszce, ale w większości przypadków odpowiedni będzie strumień zimnej wody. Dużo rodzin wykorzystuje obecność bidetki, czyli małej słuchawki umieszczonej przy bidecie, żeby wygodnie zmyć zawartość pieluszki.

Pranie zabrudzonych elementów pieluszek wielorazowych 

W kwestii wszelkich wkładów i innych chłonących elementów oraz pieluszek z materiałem PUL, sytuacja wydaje się być stosunkowo łatwa, należy tylko kierować kilkoma zasadami. O ile producent nie nadmienił inaczej, powinieneś na początku dobrze przepłukać pieluszki bez jakichkolwiek środków czyszczących. To umożliwi usunięcie moczu znajdującego się w pieluszkach. Ten początkowy etap prania można wybrać jako oddzielny program pranie z wirowaniem, lub jako pranie wstępne, ale musisz się upewnić, że po zakończeniu prania woda zostanie usunięta.

Następnie czas na właściwy program prania: musi być wystarczająco długie i odbywać się w ciepłej temperaturze wody: 40°C z koniecznym dodatkiem odkażacza lub 60°C, bez konieczności zastosowania odkażacza (np. proszku Nappy Fresh). Stosujemy tylko proszek do białego z niską, poniżej 5%, obecnością środku myjącego, w zamian za to z wybielaczami optycznymi posiadającymi w składzie tlen.

Stosowanie odkażacza do prania pieluch dla dzieci 

Dbałość o higienę to kluczowa kwestia, stąd pieluszki wielokrotnego użytku muszą być prane porządnie, z możliwym usunięciem różnorakich drobnoustrojów. Temperatura 60° zachowana przez kilkadziesiąt minut będzie odpowiednia, żeby pozbyć się niebezpiecznych bakterii.

W kwestii niższych temperatur niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych, przyjaznych środowisku i niewywołujących podrażnień proszków odkażających. Ich pojedynczy koszt nie jest duży, i dla bezpieczeństwa można je również wsypywać do prania w wyższej temperaturze. Po zakończonym programie prania należy wywiesić pieluszki, wysuszyć, i już można skorzystać z nich z powrotem. PUL jest podatny na wysokie temperatury, stąd nie warto go wystawiać na działanie promieni słonecznych i powieszać w małej odległości od grzejnika.

Zasady prania zabrudzonych pieluszek wełnianych 

Naturalny materiał, który zapewnia powłokę wodoodporną i który oddycha – wełna ma wiele zalet. Wymaga ona innego podejścia i generalnie nie jest odpowiednia do prania w pralce, bo pojawia się ryzyko sfilcowania otulaczy, gatek lub longów. Pocieszające jest to, że wełnę pierzemy sporadycznie.

Nie trzeba tego robić przy każdym użyciu ze względu na warstwę lanoliny, która zapewnia nieprzemakalność pieluszki. Rozbija mocz na elementy, które w łatwy sposób się rozkładają, nie zostawiając przykrego zapachu. Pranie przy większym zabrudzeniu należy wykonywać ręcznie. Przy wełnie unikaj wysokich temperatur, wykręcania oraz wyciskania materiału z wody. Jej nadmiar odsącz suchym ręcznikiem, lekko przyciskając.

Tagi
Artykuły użytkownika
Dodaj komentarz
Komentarze

Brak komentarzy

Podobne artykuły